googleaa5a57381788e84c.html

Antarktika Yaklaşım Metni / Türkçe


 

GÜNEY KUTBU VE KÜRESEL ISINMA

 

Dünyanın ulaşılması en zor yerlerinden olan Güney Kutbuna (Antartika) ya yapılacak bir keşif macerası ve Antartikanın hızla eriyip dünyamızın iklimini değiştirecek olması gerçeğini ve olası etkilerinin anlatılmasının hedeflendiği bu çalışmanın büyük bir kısmı öz kaynaklarla sağlanacak olup planlaması aşamanın ve coğrafi koşullarının zorlu olması ulaşım imkanın bedensel ve fiziksel güç gerektiren durumlardan oluşması sebebiyle önemli ve tekdir. 2014 yılında yapmış olduğum Kuzey Kutbu (Arktika)  belgeseli ve ekspedisyonun devamı niteliğinde olup toplum bilincinin artırılması, doğa ve yaşam kaygısının bir bütün olduğu geleceğimiz acısından doğamızın korunması gerektiği küresel ısınmaya karşı da etkili bireysel çözümler üretmemi gerekliliğini ortaya koyacak olan bu belgesel çalışması  kutup bölgesinin gözle görülebilir erimesi küresel ısınmanın evimizde dahi hissedilir etkisi ve geleceğe etkisi üzerine bir ışık tutacak. Ülkemizden ilk defa bir yapımda yer alacak olması acısından son derece önemlidir.

Yapılacak çalışma coğrafyanın zorlayıcı koşullarına uygun son teknoloji DSLR video kameralarla alanda tarafımca yapılacak olup, çekim teknikleri acısından standart video acıları yanı sıra video Timelapse, Foto timelapse, gibi zaman aralıklı sıra dışı çekim teknikleri uygulamalarına da yer verilecektir. Görüntünün kalitesinin zenginleştirilmesi acısından da aksiyon kamaralar yardımıyla 180 derecelik çekimler, 360 Derecelik videopanlar yapılacaktır. Bir ilk olarak defa ilk kez sualtı çekimleri ile desteklenecek uluslararası görüntü kalitesi sağlanacaktır. Çekimlerin tümü HD formatında 2K-4K kalitesinde kameralar ile elde edilecektir.

Antartika da yaşayan yerleşik insan olmadığından doğanın koşullarından faydalanılarak görüntü sekansları oluşturulup metinlerin üzerine okunarak görüntü ve ses ile anlatım beceri bütünlüğü sağlanacaktır.

Antartikanın mekansal ve coğrafi koşulları gereği konaklama imkanı olmayan bir yer olması nedeniyle buzul coğrafya da hissettiklerim ve gözlemlerime dayalı bir anlatıcı üslubuyla aktarım metni oluşacaktır; daha önce Kuzey kutbundan edindiğim tecrübe deneyiminden yola çıkarak edindiğim ve bugüne kadar 25 den fazla verdiğim küresel ısınma ve macera konferanslarından araştırmalarımdan kazanımlarımı bu yapım için kullanacağım.

Antartikaya ulaşmak için önce THY nin aktarmalı tarifeli uçuşu arjantinin başkenti Bounesares ardından yerel hava yoluyla Uşhuaya  uçup  buradan  Buz kıran özelliği olan dünya da sayılı güçlendirilmiş  bir gemi olan Planıcus ile ulaşımımı sağlayıp günlerce sürecek yolculuğum başlayacaktır. Bu keşif seferi sayılacak expedisyonun büyük kısmını bütün eşyalarımı sırtımda taşıyarak yapmam gerekecek bunun için bedensel kondisyon ve zihinsel süreç egzersizleri yapmaktayım.  Eşsiz önemde ki desteğinizle Gerçekleşecek bu sürecin macera kısmı belgeselde anlatım olarak görüntülerle vurgulanacaktır. Planlaması gerçekleştirmesinden zor olan bu işin ilk planlama araştırma kısmından başlayıp tüm yolculuk boyunca ve Antartikanın zorlu coğrafyasında Küresel ısınma, iklim değişimi konularıyla bir bütünlük kazanıp belgeselin amaçlarına ulaşılacaktır.

Anlatım ve görüntülerin desteklenmesi grafik tasarım yoluyla da güçlendirilecek KMT program yardımlarıyla haritalama çizimler yapılarak yapılan bilimsel araştırmaların grafikleri genel izleyicinin seviyesine uygun hale dönüştürülecektir.

Zaman zaman anlatım hayvanların gözünden zaman zaman da kırılmış bir buzun yavaşça suyun yüzeyinde hareketiyle ana buzullardan glacerlerden kırılıp kopup dökülen buz kütleleri yardımıyla görüntü anlatımı imgesel olarak metinle buluşacaktır.  Doğal ve doğanın kendi sesi kullanılıp seslendirme (anlatıcı üslubu) yapılacaktır.

Görüntü ve anlatıma uygun müzik özgün olarak yaptırılıp ve ya alınacaktır. Yapımın kurgusu için profesyonel kurgu ve efektler kendi becerim olarak eser de yer alacaktır.

İklim değişimi konusunda NASA ya ait kamuya acık ücretsiz araştırma verilerine de yer verilerek daha evrensel ve bilimsel hal almasını sağlayıp gerektiği yerde alanında uzman akademisyenlerle de röportajların yapılması düşünülmektedir.

2014 yılında yapmış olduğum Kuzey Kutbu belgeselim Ülkemiz acısından bir ilk olmuştur tamamı kendi imkanlarımla yapılmış olup günlerce ağır yüklerimi buzda taşımam gerekmiş eksi 30 derecelerde çekimlerimi yaparak hem kitap hem belgesel olarak uluslar arası festivalde gösterimlerde yer alacak başarıyı takdiri görmüştür, bu vesile 25den fazla konferans ve izlenim yapılmıştır. Güney kutbu içinde gerekli izinler alınmış olup sürecin planlanması gerçekleşmiştir. Desteğinizle Güney Kutbu belgeselini ve Bir Türk olarak Antartika ulaşıp orda Türk Bayrağımızı ülkemiz adına gururla dikmek isteriz.

Yunus TOPAL

2017- Ekim